Od jakiegoś czasu pomagam przygotowującym się do egzaminu
z języka polskiego. Prowadzę zajęcia online, konsultacje oraz warsztaty technik egzaminacyjnych. Podczas zajęć często padają pytania dotyczące samego egzaminu. W tym rozdziale przedstawię listę 10 najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami. Sprawdź, o co pytają osoby przygotowujące się do egzaminu certyfikatowego z języka polskiego.

 

Pytanie_1: Czy są dostępne zestawy zadań z wcześniejszych sesji egzaminacyjnych?

W Internecie zostały udostępnione po dwa testy na każdy poziom. Można je znaleźć na stronie www.certyfikatpolski.pl i naprawdę warto się z nimi zapoznać. Testy znajdują się w zakładce DLA ZDAJĄCYCH / PRZYKŁADOWE TESTY.

Pytanie_2: Czy trzeba zdać każdą część egzaminu?

Tak. Na poziomie B1 należy uzyskać minimum 50% punktów z każdej części. Na wyższych poziomach 60%. To znaczy, że aby zdać egzamin, należy uzyskać z każdej z pięciu części po 50% (lub 60%). Możemy sobie wyobrazić sytuację, kiedy ktoś ze słuchania, czytania, gramatyki i mówienia otrzymuje po około 90% punktów, ale z pisania tylko 25%. W takiej sytuacji niestety wynik całego egzaminu będzie negatywny.

Pytanie_3: Która część egzaminu jest najtrudniejsza?

Trudno powiedzieć, ponieważ dla jednej osoby trudne jest słuchanie (trzeba wszystko usłyszeć i nie ma czasu, żeby wrócić do pytania), dla drugiej osoby gramatyka, a dla trzeciej pisanie. Jednak obiektywnie najtrudniejsze wydaje się właśnie PISANIE, szczególnie dla osób, które niewiele piszą w języku polskim.

Pytanie_4: Zapisałem się na egzamin na poziomie B2. Czy jeśli nie zdam tak dobrze, żeby otrzymać certyfikat na poziomie B2, otrzymam certyfikat na poziomie B1?

Niestety nie. W takiej sytuacji egzamin nie jest zaliczony i nie otrzymuje się certyfikatu. Można przystąpić do egzaminu kolejny raz w następnej sesji. Oczywiście egzamin trzeba wtedy na nowo opłacić.

Pytanie_5: Na jakim poziomie należy zdawać egzamin, aby starać się obywatelstwo?

Minimalny poziom to POZIOM B1. Dotyczy to również zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE.

Pytanie_6: Czy w części PISANIE można pisać „na brudno”?

Można, ale należy pamiętać, że na przykład na poziomie B1 na napisanie
2 tekstów (razem 200 słów) mamy 75 minut. Może nie wystarczyć czasu
na przepisanie tekstu, a brudnopis nie może zostać sprawdzony
przez egzaminatorów.

Pytanie_7: Czy można korzystać ze słownika?

Niestety nie. Podczas egzaminu nie można korzystać ze słownika.
Nie można też mieć przy sobie telefonu ani innych urządzeń elektronicznych.

Pytanie_8: Czy można używać korektora?

Nie. Używamy tylko niebieskich lub czarnych długopisów. Jeśli się pomylisz, skreśl błędną odpowiedź lub źle napisane słowo. Obok wyraźnie zapisz właściwą odpowiedź. Nie będzie to problem, jeśli tylko wyraźnie będzie widać, która odpowiedź jest właściwa. Osoba sprawdzająca pracę nie może się domyślać i sama wybierać z dwóch Twoich odpowiedzi.

Pytanie_9: Czy podczas egzaminu można używać ołówka lub długopisu ścieralnego?
Egzamin należy napisać za pomocą czegoś trwałego. Dlatego nie używamy ołówków. Obecnie popularne są długopisy, które mają na końcu “gumkę”, dzięki której można zmazać napisany tekst. Tego typu długopis zmazuje się tylko specjalną gumką dzięki wytworzonej przy ścieraniu temperaturze. Z tego powodu trudno powiedzieć, czy jest on trwały czy nie. Z tego,
co wiem, jest to różnie interpretowane i zależy od danego ośrodka egzaminacyjnego. Najlepiej napisać lub zadzwonić do ośrodka egzaminacyjnego i zapytać, czy jest to dozwolone.

Pytanie_10: Jak długo trzeba czekać na wyniki egzaminu?

To również bardzo trudne pytanie. Na wyniki egzaminu do tej pory czekało się od około 1 miesiąca do ponad 2 miesięcy.

W 2017 roku jedna z sesji egzaminacyjnych odbywała się w dniach
18-19 listopada, a wyniki drogą mailową trafiły do zdających 18-19 grudnia. W 2018 roku pierwsza sesja egzaminacyjna odbyła się 19-20 maja, a ogłoszenie wyników wyznaczono na połowę lipca.

Prawdopodobnie w dniu egzaminu zdający dowiedzą się, kiedy mogą się spodziewać wyników.

Informacja o wynikach jest przekazywana mailowo wraz z instrukcją dotyczącą terminu i możliwości otrzymania certyfikatu.

[Autorką wpisu jest Ewa Woźniczka-Wawryków – lektorka języka polskiego, która prowadzi szkołę języka polskiego online i specjalizuje się w przygotowywaniu do egzaminu państwowego z języka polskiego.]