W tym wpisie chcę opowiedzieć o czymś, w czym brałam udział pierwszy raz w życiu, czyli o podcaście. Chcę polecić świetny podcast dla uczących się języka polskiego jako obcego. A najbardziej będę polecać dwa odcinki na temat egzaminu certyfikatowego z języka polskiego z moim udziałem.

Podcast? Słyszałem, ale co to jest? 

Podcast to audycja podobna do radiowych, ale publikowana w internecie. Podcasty najczęściej mają formę regularnie publikowanych odcinków. Na świecie podcasty popularne są już od kilkunastu lat. W Polsce moda na tworzenie i słuchanie podcastów jest trochę nowsza, ale wydaje się, że podcasty są tutaj coraz bardziej popularne.

Podcast jest świetnym narzędziem wspomagającym naukę języka obcego. Bardzo często mówi się o tym, że słuchanie jest zaniedbywaną sprawnością językową (zarówno na kursach językowych, jak i przez samych uczących się).

Z punktu widzenia uczenia się języków obcych możemy podzielić podcasty na dwie grupy. Pierwszą tworzą podcasty przygotowywane specjalnie do nauki języka, w których słownictwo, sposób i tempo mówienia oraz tematy są dobierane z myślą o uczących się języka. Druga grupa to podcasty nagrywane dla rodzimych użytkowników języka, w których nie zwraca się tak dużej uwagi na język. Zwykle każdy podcast związany jest z określoną tematyką i również może służyć uczącym się języka do rozszerzania słownictwa z danej tematyki.

Podcastowe rekomendacje

Chcę Ci szczególnie polecić najlepszy moim zdaniem podcast dla uczących się języka polskiego jako obcego.

https://www.polskidaily.eu/polish-podcast/

Autorką podcastu polski daily jest Paulina Lipiec, która podobnie jak ja, uczy języka polskiego online. W swoim podcaście porusza bardzo różne tematy, które na pewno Cię zainteresują. Często są to tematy, których brakuje lub są w niewielkim stopniu przedstawiane w podręcznikach do nauki języka polskiego jako obcego.

Podcast szczególnie przyda się tym, którzy potrzebują poszerzyć lub utrwalić słownictwo z zakresu różnych tematów. Podcast będzie też świetny dla osób, które chcą poprawić umiejętność słuchania w języku polskim. Słuchanie wbrew pozorom nie jest takie łatwe i nie przychodzi automatycznie wraz ze znajomością słownictwa i gramatyki. Słuchania można się nauczyć i trzeba je ćwiczyć.

Dobrze jest zacząć trening słuchania od nagrań przygotowanych specjalnie z myślą o uczących się języka, żeby z czasem móc przejść do słuchania innych nagrań tworzonych dla rodzimych użytkowników języka, audycji radiowych, programów telewizyjnych czy też wykładów i wystąpień na żywo.

Słuchaj przed egzaminem!

Zawsze radzę moim kursantom, których przygotowuję do egzaminu, żeby podczas przygotowań regularnie słuchali nagrań, podcastów, radia lub telewizji w języku polskim.

Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie przesłuchanie podcastu polski daily.

Jeśli zdajecie niedługo egzamin lub planujecie do niego przystąpić za jakiś czas, zacznijcie od tych dwóch odcinków:

PD071/072 Jak zdać egzamin z języka polskiego? Rozmowa z Ewą Woźniczką-Wawryków 

podcast polski daily

Tak się złożyło, że zostałam zaproszona przez Paulinę do udziału w podcaście i z naszego spotkania online wyszła bardzo miła rozmowa, z której dowiecie się naprawdę dużo na temat egzaminu certyfikatowego z języka polskiego.

W podcaście Paulina zadaje mi pytania o to, co interesuje zdających egzamin. Ja staram się na nie odpowiadać, a o egzaminie państwowym z języka polskiego wiem dość dużo, ponieważ nie tylko przygotowuję kursantów podczas zajęć online do egzaminu, ale także w czasie egzaminu pełnię rolę członka komisji egzaminacyjnej. Możesz spotkać mnie na sali egzaminacyjnej, na egzaminie ustnym, a także jestem jedną z osób, które sprawdzają prace zdających.

Nasza miła rozmowa jest pełna wiedzy na temat egzaminu, dlatego powinieneś jej wysłuchać.

Możesz również pod tym samym linkiem ściągnąć materiały, które przygotowałam dla słuchaczy podcastu.

Zdaj egzamin (z) DOSKONALE!

Koniecznie ściągnij także e-book “egzaminDOSKONALE. Zdaj egzamin z języka polskiego”, jeśli jeszcze go nie masz.

A jeśli jeszcze nie ma Cię w grupie na Facebooku “Zdaj egzamin z języka polskiego”, zapraszam Cię serdecznie!

Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniach do egzaminu zapraszam Cię na zajęcia online do polskiDOSKONALE.

Możesz zapisać się na kurs online.

Najbardziej popularny kurs to 12 lekcji, podczas których dowiesz się, jak wygląda egzamin, otrzymasz materiały do słuchania, czytania, gramatyki, pisania i mówienia oraz na żywo z lektorem poćwiczysz mówienie i poprawność gramatyczną na typowych zadaniach egzaminacyjnych. Lektor sprawdzi także napisane przez Ciebie prace pisemne.

Jeśli nie masz czasu albo nie potrzebujesz całego kursu, ale chcesz sprawdzić swoją znajomość języka polskiego i dowiedzieć się, jak się przygotować, możesz wykupić sobie jedną lub kilka godzin konsultacji połączonych z treningiem).

Jesteś zainteresowany, napisz do nas na polskidoskonale@gmail.com lub na Facebooku https://www.facebook.com/polskidoskonale/.

Możesz też zadzwonić (+48) 664174444.

W polskiDOSKONALE prowadzimy także regularne kursy języka polskiego nie tylko dla przygotowujących się do egzaminu.

Na zakończenie

Na koniec jeszcze raz dziękuję Paulinie za zaproszenie do podcastu, a wszystkim zdającym życzę POWODZENIA na egzaminie certyfikatowym z języka polskiego.

[Ewa Woźniczka-Wawryków, polskiDOSKONALE – Język polski online]