Egzamin państwowy z języka polskiego cieszy nie tylko dużym, ale nawet coraz większym zainteresowaniem. Można go zdawać w wielu miastach w Polsce, a także za granicą. Ostatnio nowe ośrodki otrzymały prawo do organizacji egzaminu. W każdym roku odbywają się trzy sesje egzaminacyjne, a w 2020 miały być nawet cztery. Miały, ponieważ 1 kwietnia dowiedzieliśmy się, że egzamin planowany na czerwiec nie odbędzie się z powodu epidemii COVID-19.

Organizacja egzaminu to nie jest prosta sprawa. Przygotowaniem i przeprowadzeniem egzaminu zajmuje się wiele osób w Państwowej Komisji ds. Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego oraz w każdym z ośrodków egzaminacyjnych. Jeśli nawet w czerwcu nasze życie wróci do normy, to w kwietniu (kiedy powinny odbywać się zapisy) nic nie było normalne.

Ja od początku spodziewałam się decyzji o odwołaniu egzaminu w czerwcu. Wiem też, że wielu z Was odwołanie egzaminu pokrzyżowało plany, ale nie znam nikogo, komu epidemia nie namieszała w życiu. Rozmawiałam i rozmawiam o tym codziennie z moimi kursantami, których uczę języka polskiego online przez Skype.

Następny egzamin zaplanowany jest na 17-18 października 2020 roku. A pocieszające jest to, że na przygotowania do egzaminu macie bardzo dużo czasu. Pół roku spokojnie wystarczy na porządne przygotowanie się do egzaminu, a nawet poprawienie poziomu języka polskiego.

Przygotowanie do egzaminu w czasie epidemii

Jeśli martwisz się, że w czasie epidemii, kiedy wszystko jest zamknięte, nie zapiszesz się nigdzie na kurs, to mogę Cię uspokoić. Do egzaminu możesz przygotowywać się samodzielnie, a jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy, możesz uczyć się online z lektorem indywidualnie lub w grupie.

My w Doskonale prowadzimy takie kursy już od 2016 roku i w każdej sesji spora grupa naszych kursantów zdaje egzamin i otrzymuje certyfikat.

Od czego zacząć przygotowania do egzaminu?

W pierwszej kolejności dowiedz się jak najwięcej o egzaminie. Dzięki temu będzie mógł dobrze przygotować się do tego wydarzenia i bez problemu poradzisz sobie w czasie egzaminu.

Pamiętaj, że egzamin państwowy z języka polskiego można zdawać na poziomach A2, B1, B2, C1, C2. Jest też wersja egzaminu dostosowana do potrzeb dzieci i młodzieży. Jednak starając się o obywatelstwo lub pobyt rezydenta trzeba zdać egzamin na minimalnym poziomie B1.

Nie musisz od razu decydować o tym, na jakim poziomie będziesz zdawać egzamin. Masz na to trochę czasu.

Zwykle wiele osób zaczyna przygotowania do egzaminu, wtedy kiedy ogłaszane są terminy zapisów lub już po zapisaniu się na egzamin. Najczęściej odbywa się to 2 lub 3 miesiące wcześniej, czasami jeszcze później. W Doskonale prowadzimy kursy grupowe i indywidualne, które składają się z 12 lekcji. Trwają 3 miesiące (jeśli jest 1 lekcja w tygodniu) lub krócej (jeśli w tygodniu jest więcej lekcji). To wszystko zależy od tego, kiedy ktoś się do nas zgłosi i ile czasu zostało do egzaminu. W ten sposób da się wszystko powtórzyć i dobrze przygotować, ale czas nie jest z gumy, a codzienne obowiązki nie znikają. Nasi kursanci zwykle pilnie się uczą, ale często brakuje im czasu na odrabianie prac domowych.

Zwykle brakuje im też czasu na dokładne zapoznanie się z tym, jak egzamin wygląda. Zawsze staramy się przekazać najważniejsze informacje podczas lekcji, ale idealnie byłoby mieć wcześniej czas i dowiedzieć się, jak wygląda egzamin, jakie zadania muszą rozwiązać zdający w każdej z jego części, jakie procedury czekają zdających i o czym należy pamiętać przed i w czasie egzaminu.

Tym razem jest na to czas, więc na początek polecam:

  1. Grupę na Facebooku Zdaj egzamin z języka polskiego
  2. Bezpłatny e-booku egzaminDOSKONALE. Zdaj egzamin z języka polskiego
  3. Dwa odcinki podcastu, w którym odpowiadam na pytania na temat egzaminu
  4. I oczywiście stronę www.certyfikatpolski.pl

Jak wybrać poziom?

Często nie ma czasu na wybór odpowiedniego poziomu. Zwykle kończy się na B1, bo ten poziom wymagany jest do dokumentów i lepiej nie ryzykować wyżej. Czasami, kiedy nie ma już miejsc, niektórzy zapisują się na wyższe poziomy, co nie zawsze dobrze się kończy.

W tym wypadku z pomocą także przychodzi nam oficjalna strona egzaminu państwowego z języka polskiego www.certyfikatpolski.pl. Powinieneś odwiedzić tę stronę, ponieważ znajdziesz tam ważne informacje dla osób przystępujących do egzaminu oraz sporo materiałów, które mogą być przydatne podczas przygotowań.

Sprawdzenie poziomu proponuję zacząć SAMOOCENY http://certyfikatpolski.pl/dla-zdajacych/samoocena/. Klikając w link POZIOMY BIEGŁOŚCI JĘZYKOWEJ, otworzysz tabelę pochodzącą z ważnego europejskiego dokumentu, jakim jest Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ). Jest to dokument, za pomocą którego wyznaczono poziomy od A1 do C2. Z tego dokumentu korzystają instytucje prowadzące nauczanie języków oraz sprawdzające ich znajomość. Spróbuj przeanalizować tabelę zaczynając od poziomu A1. Może nie otrzymasz jasnej
i jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, na jakim poziomie zdawać egzamin, ale będziesz lepiej zorientowany w swojej sytuacji niż na samym początku.

Kolejnym krokiem będzie wykonanie PRÓBNEGO TESTU. Najlepsze, bo najbliższe tym, które otrzymują zdający podczas egzaminu, są testy na stronie www.ceryfikatpolski.pl.

Jeśli po dokonaniu samooceny nadal wahasz się między B1 i B2. Zacznij od poziomu B1. Jeśli nie sprawi Ci trudności, przejdź do B2. Testy znajdziesz tutaj: http://certyfikatpolski.pl/dla-zdajacych/przykladowe-testy-zbiory-zadan/

Najtrudniej będzie samodzielnie ocenić mówienie oraz pisanie. Tutaj można skorzystać z pomocy nauczyciela, na przykład z KONSULTACJI ONLINE w DOSKONALE. My na pewno pomożemy Ci dokładnie określić Twój poziom języka polskiego. Oczywiście ostateczną decyzję będziesz musiał podjąć samodzielnie, ale masz na to dużo czasu, bo zapisy na egzamin będą dopiero w sierpniu.

Zaplanuj przygotowania

Jest dużo czasu i dzięki temu masz szansę nie tylko dobrze przygotować się do egzaminu, ale także poprawić poziom znajomości języka polskiego.

Oto kilka rzeczy, które masz szansę zrobić:

– [bezpłatnie] możesz skorzystać materiałów w naszej grupie Zdaj egzamin z języka polskiego. Od 27 kwietnia przez 12 kolejnych tygodni będziemy powtarzać słownictwo, a 27 lipca zaczniemy standardowe przygotowania, podczas których co tydzień będziemy ćwiczyć inną ważną umiejętność przydatną podczas egzaminu.

– [bezpłatnie] na stronie www.certyfikatpolski.pl znajdziesz wiele materiałów. Są to nie tylko przykładowe testy http://certyfikatpolski.pl/o-egzaminie/przykladowe-testy-zbiory-zadan/, ale także zbiory zadań http://certyfikatpolski.pl/o-egzaminie/zbiory-zadan/.

– możesz kupić książkę. Oto kilka propozycji:

  • „Bądź na B1. Zbiór zadań z języka polskiego oraz przykładowe testy certyfikatowe dla poziomu B1”
  • „Hurra Po Polsku 3” Podręcznik studenta oraz Zeszyt ćwiczeń
  • „Umiesz? Zdasz! Materiały przygotowujące do egzaminu certyfikatowego z języka polskiego jako obcego na poziomie średnim ogólnym B2”
  • „Język polski dla cudzoziemców. Ćwiczenia dla początkujących”
  • „Testuj swój polski. Gramatyka 1”
  • „Testuj swój polski. Gramatyka 2”
  • „Testuj swój polski. Słownictwo 1”
  • „Testuj swój polski. Słownictwo 2”
  • „Od słowa do słowa toczy się rozmowa. Repetytorium leksykalne z języka polskiego jako obcego dla poziomów B1 i B2”
  • „Słownictwo polskie w ćwiczeniach dla obcokrajowców”
  • „Polski do słuchania” – na tej stronie można po zarejestrowaniu się przetestować przykładowy zestaw: https://www.naukapolskiego.com/.

– [bezpłatnie] otaczaj się językiem polskim. Staraj się rozmawiać z ludźmi i słuchać ich. Wiem, że w czasie epidemii nie jest to najłatwiejsze zadanie, ale możesz też słuchać radia, oglądać telewizję, słuchać podcastów, czytać to, co wpadnie Ci w ręce lub wyświetli się na ekranie.

kurs przygotowujący do egzaminu – kurs nie jest obowiązkowy i do egzaminu możesz przygotować się sam. Ale jest wiele powodów, dla których warto zapisać się na kurs przygotowujący do egzaminu. Uczestnicy kursów w Doskonale otrzymują wszystkie potrzebne materiały, podczas zajęć ćwiczymy i sprawdzamy mówienie, a po zajęciach uczestnicy intensywnie ćwiczą pisanie, a każdą z prac sprawdza lektor pełniący rolę członka komisji egzaminacyjnej. Do egzaminu możesz przygotować się z powodzeniem na kursie online.

Życzę owocnych przygotowań i powodzenia na egzaminie!

[Ewa Woźniczka-Wawryków, polskiDOSKONALE]