Ten wpis jest dla tych, którzy chcieliby otrzymać certyfikat znajomości języka polskiego jako obcego. Czytając tekst, dowiesz się, kto potrzebuje takiego certyfikatu, co trzeba zrobić, żeby otrzymać certyfikat oraz jak się przygotować do egzaminu. Przeczytaj, jeśli jesteś zainteresowany otrzymaniem certyfikatu lub ktoś z Twoich bliskich chciałby go otrzymać.
Kto i dlaczego potrzebuje certyfikatu znajomości języka polskiego?
Certyfikat znajomości języka polskiego jako obcego potrzebny jest osobom, które nie są obywatelami Polski i chcą udokumentować znajomość języka polskiego. Najczęściej potrzebują certyfikatu do uzyskania polskiego obywatelstwa lub pobytu rezydenta długoterminowego UE.
Jeśli nie chodzi o obywatelstwo lub pobyt rezydenta, pewnie chodzi o studia. Aby podjąć studia w języku polskim zwykle wymagany jest certyfikat na poziomie B2 lub B1 na uczelniach artystycznych i sportowych.
Chęć zdobycia certyfikatu może być także związana z pracą zawodową. Certyfikat najczęściej nie jest formalnie wymagany, ale z pewnością informacja w CV o jego posiadaniu może ułatwić znalezienie pracy w Polsce.
Jeśli chodzi o pochodzenie osób ubiegających się o certyfikat znajomości języka polskiego, to przeważają osoby spoza Unii Europejskiej (z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Chin, Wietnamu, Indii, Turcji, Krajów Arabskich, Ameryki Środkowej i Południowej).
W jaki sposób można otrzymać certyfikat znajomości języka polskiego?
Są dwie możliwości, ale większość zdających musi przystąpić do egzaminu.
Tylko osoby, które ukończyły w Polsce szkołę lub studia, mogą otrzymać certyfikat znajomości języka polskiego bez egzaminu.
Pozostali muszą zdać egzamin państwowy (certyfikatowy) z języka polskiego jako obcego.
Egzamin państwowy z języka polskiego jako obcego odbywa się zwykle 3 razy w roku: wiosną (marzec/kwiecień), latem (czerwiec), jesienią (październik/listopad).
Lista ośrodków egzaminacyjnych, które znajdują się w kilkunastu większych miastach w Polsce oraz kilku w innych krajach, jest publikowana przed każdym egzaminem na stronie www.certyfikatpolski.pl.
Zapisujemy się do konkretnego ośrodka egzaminacyjnego. Na stronie www.certyfikatpolski.pl możemy przeczytać, że zapisy odbywają się na 2 miesiące przed egzaminem, ale warto sprawdzić wszystko dużo wcześniej.
Podsumowując, jeśli Ty lub Twój bliski planujecie zdawanie egzaminu, sprawdź na stronie www.certyfikatpolski.pl, kiedy odbywają się egzaminy. Jeśli do egzaminu pozostały 3-4 miesiące, pewnie uda Ci się zapisać na ten termin. To jest też dobry czas na spokojne przygotowania do egzaminu.
Zapisz sobie w kalendarzu datę, a następnie poszukaj miejsca, gdzie będziesz mógł zadawać egzamin.
Jeśli na stronie nie będzie jeszcze listy ośrodków na egzamin w terminie, który Cię interesuje (np. planujesz zdawać w czerwcu, a jest dopiero marzec), skorzystaj z listy ośrodków organizujących egzamin w marcu. W większości będą to te same ośrodki.
Wybierz miasto, w którym chcesz zdawać, a następnie konkretny ośrodek egzaminacyjny (w niektórych miastach jest ich więcej). Możesz także przeczytać opinie o danym ośrodku w internecie albo zapytać znajomych, którzy już zdawali egzamin.
Być może na stronie ośrodka będzie już podana data zapisów na Twój egzamin, a jeśli nie, możesz zawsze skontaktować się z ośrodkiem telefonicznie lub mailowo i zapytać o szczegóły.
Kiedy zapisy na wybrany przez Ciebie termin egzaminu będą otwarte, będziesz mógł zapisać się przez internet. Po opłaceniu egzaminu otrzymasz potwierdzenie zapisu.
Musisz jeszcze zdecydować, na jakim poziomie będziesz zdawać. Egzamin państwowy z języka polskiego można zdawać na poziomach A2, B1, B2, C1, C2. Jest też wersja egzaminu dostosowana do potrzeb dzieci i młodzieży. Jednak starając się o obywatelstwo lub pobyt rezydenta trzeba zdać egzamin na minimalnym poziomie B1.
Jak sprawdzić swój poziom?
W polskiDOSKONALE do sprawdzenia poziomu naszych kursantów wykorzystujemy przygotowane przez nas testy bardzo podobne do tych egzaminacyjnych. Można też rozwiązać jeden z przykładowych testów dostępnych na stronie www.certyfikatpolski.pl.
Jeśli wahasz się między B1 i B2. Zacznij od poziomu B1. Jeśli nie sprawi Ci trudności, przejdź do B2. Testy znajdziesz tutaj: http://certyfikatpolski.pl/o-egzaminie/przykladowe-testy-zbiory-zadan/.
Do każdego testu dołączony jest klucz odpowiedzi, dzięki któremu sam ocenisz swoje testy z rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstów pisanych, poprawności gramatycznej. Najtrudniej będzie samodzielnie ocenić mówienie oraz pisanie. Tutaj można skorzystać z pomocy nauczyciela, na przykład z konsultacji online w polskiDOSKONALE. Napisz do nas polskidoskonale@gmail.com lub zadzwoń (+48) 664174444.
Możesz także zajrzeć do części SAMOOCENA http://certyfikatpolski.pl/o-egzaminie/samoocena/.
Klikając w link POZIOMY BIEGŁOŚCI JĘZYKOWEJ, otworzymy tabelę pochodzącą z ważnego europejskiego dokumentu, jakim jest Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ). Jest to dokument, za pomocą którego wyznaczono poziomy od A1 do C2. Z tego dokumentu korzystają instytucje prowadzące nauczanie języków oraz sprawdzające ich znajomość. Spróbuj przeanalizować tabelę zaczynając od poziomu A1. Może nie otrzymasz jasnej i jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, na jakim poziomie zdawać egzamin, ale będziesz lepiej zorientowany w swojej sytuacji niż na samym początku.
Mam nadzieję, że uda Ci się wybrać właściwy poziom i zapisać się na egzamin. Teraz pozostanie oczekiwanie oraz oczywiście przygotowania do egzaminu.
Czy do egzaminu trzeba się przygotowywać?
Na to pytanie zawsze odpowiadam: TAK.
Jestem pewna, że do każdego egzaminu trzeba się przygotować, tylko że dla każdego te przygotowania mogą wyglądać inaczej.
Wszyscy, nawet Ci, którzy są pewni dobrej znajomości języka polskiego, powinni dowiedzieć się, jak wygląda egzamin, który ich czeka. Nie wyobrażam sobie pójścia na egzamin bez zapoznania się z chociaż jednym przykładowym testem dostępnym w Internecie. Testy znajdziesz tutaj. Są to testy najbardziej zbliżone do tych, które będziecie zdawać.
polskiDOSKONALE udostępnia wiele informacji i materiałów dotyczących egzaminu. Znajdziecie je:
- Na naszym blogu
- Na profilu na Facebooku
- W grupie Zdaj egzamin z języka polskiego.
- W bezpłatnym e-booku egzaminDOSKONALE. Zdaj egzamin z języka polskiego
- W podcaście podcastu, w którym odpowiadam na pytania na temat egzaminu.
Kursy przygotowujące do egzaminu
Nie musisz zapisywać się na żaden kurs. Do egzaminu mogą przystąpić osoby, które nigdy formalnie nie uczyły się języka polskiego. Ale zawsze warto przemyśleć taką możliwość. Jeśli nigdy nie uczyłeś się języka polskiego, niektóre zadania mogą sprawić Ci trudność.
Pamiętaj, że egzamin składa się z 5 części:
- ROZUMIENIE ZE SŁUCHU
- ROZUMIENIE TEKSTÓW PISANYCH
- POPRAWNOŚĆ GRAMATYCZNA
- PISANIE
- MÓWIENIE
Okazuje się, że nie zawsze, używając języka polskiego na co dzień, w równym stopniu rozwijamy wszystkie umiejętności, które sprawdza się podczas egzaminu państwowego z języka polskiego.
Podam przykład. Zawsze, kiedy ktoś zgłasza się do nas na konsultacje lub na kurs, zadaję mu pytanie:
– Czy Pan / Pani pisze po polsku?
Odpowiedzi są różne, ale bardzo często słyszę, takie zdanie:
– Tak, trochę piszę. Piszę maile w pracy.
To dobrze, bo taka osoba ma doświadczenie, ale niestety to jeszcze nie świadczy o tym, że ktoś dobrze poradzi sobie z pisaniem na egzaminie. W pracy pisze się na konkretne tematy, używając dobrze znanego słownictwa. W dodatku pisze się na komputerze. Na egzaminie jest trochę inaczej.
I właśnie umiejętność pisania warto doskonalić na kursie. Podobnie jest z poprawnością gramatyczną.
W miastach, w których przeprowadzany jest egzamin, jest też spory wybór kursów stacjonarnych.
Ale jeśli nie masz możliwości zapisania się na taki kurs, bo w miejscu, w którym mieszkasz nie ma odpowiednich zajęć stacjonarnych, uczestnictwo w kursie uniemożliwia Ci praca lub masz małe dzieci – możesz skorzystać z zajęć online.
Takie zajęcia (indywidualne i grupowe) prowadzimy w polskiDOSKONALE z powodzeniem od 2016 roku.
Zastanawiasz się, czy przez internet można przygotować się do egzaminu państwowego z języka polskiego? Nasza codzienna praktyka w DOSKONALE pokazuje, że tak. Podczas zajęć online z lektorem kursanci ćwiczą przede wszystkim mówienie, poprawność gramatyczną i przygotowują się do pisania. W ramach pracy domowej wykonują zadania na rozumienie ze słuchu i rozumienie tekstów pisanych oraz piszą teksty. W materiałach, które otrzymują po każdej lekcji, przewidziana jest także powtórka słownictwa. Najczęściej wybieranym kursem jest cykl 12 zajęć, podczas których powtórzone zostają wszystkie najważniejsze zagadnienia gramatyczne i leksykalne, kursanci przygotowują się do napisania tekstów wymaganych na egzaminie oraz wykonują ćwiczenia gramatyczne, słuchowe i sprawdzające rozumienie tekstów pisanych, ćwiczą mówienie.
A jeśli nie potrzebujesz całego kursu, możesz umówić się na konsultacje, podczas których sprawdzisz swój poziom i zaplanujesz naukę (otrzymasz materiały i informacje, jak się przygotowywać).
Zapraszamy do polskiDOSKONALE. Napisz do nas polskidoskonale@gmail.com lub zadzwoń (+48) 664174444.
Warto przeczytać!
Na stronie http://certyfikatpolski.pl/najczesciej-zadawane-pytania/ znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z egzaminem.
[Autorką wpisu jest Ewa Woźniczka-Wawryków – lektorka języka polskiego, która prowadzi szkołę języka polskiego online i specjalizuje się w przygotowywaniu do egzaminu państwowego z języka polskiego.]
Najnowsze komentarze