Zacznę słowami, które wypowiadają tysiące nauczycieli na całym świecie. Do egzaminu lepiej przygotowywać się wcześniej. I to jest prawda. Pod tym stwierdzeniem mogę się podpisać. Ale w życiu są różne sytuacje. Czytasz właśnie rozdział o tym, co zrobić 2 tygodnie przed egzaminem. Dwa tygodnie są tutaj terminem umownym, chodzi o to, co można zrobić, mając już niewiele czasu do egzaminu.

 

Ten rozdział przyda się wszystkim osobom, które planują zdawać egzamin certyfikatowy z języka polskiego. Przeczytaj go koniecznie, jeśli zostało Ci już mało czasu do egzaminu.

Jeśli dopiero planujesz egzamin w jednej z kolejnych sesji, ten wpis także jest dla Ciebie (i w dodatku masz o wiele więcej czasu na wykonanie zadań, o których zaraz przeczytasz).

To jest tekst dla tych, którzy nie przygotowywali się do tej pory, ale kiedy termin egzaminu zaczął się zbliżać, pomyśleli, że warto coś w tej sprawie zrobić. A jeśli się przygotowywałeś, ale chcesz być pewien, że zrobiłeś wszytko jak należy, także zapoznaj się z tym wpisem.

 

Lista rzeczy, które warto zrobić przed egzaminem

 • dowiedz się jak najwięcej na temat egzaminu

Jeśli lubisz ryzykować, kochasz adrenalinę – nie ma problemu!
Idź na egzamin w ciemno (bez przygotowania).

Jeśli jednak nie przepadasz za ryzykiem w takich sytuacjach jak egzaminy, bądź przygotowany na to, co Cię czeka.

 • zapoznaj się z przykładowym testem dostępnym w Internecie 

Test znajdziesz na stronie www.certyfikatpolski.pl (DLA ZDAJĄCYCH / PRZYKŁADOWE TESTY). 

W tym miejscu dostępny jest test najbardziej zbliżony do tego, który będziesz zdawać. Przykładowy test (tak samo jak ten, który otrzymują zdający podczas egzaminu) składa się z 5 części.

Są to: rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, poprawność gramatyczna, pisanie oraz mówienie

Jeśli rozwiążesz ten test i sprawdzisz swoje odpowiedzi z kluczem (również jest dostępny w tym samym miejscu), dowiesz się, jak radzisz sobie ze słuchaniemczytaniem oraz gramatyką

Niestety trudniej będzie Ci ocenić poziom pisania i mówienia. W tej sytuacji możesz znaleźć osobę, która Ci w tym pomoże. Znajdź kogoś, kto sprawdzi Twoje wypowiedzi pisemne oraz ustne. Dobrze, żeby to nie była osoba bardzo bliska, ponieważ może być nieobiektywna.

Jeśli będzie to ktoś, kto nie jest nauczycielem języka polskiego jako obcego, poinformuj go, na jakim poziomie będziesz zdawać egzamin.

 • rozwiązuj zadania 

Na 14 dni przed egzaminem kupowanie książek nie ma sensu. Ale jeśli bardzo chcesz to zrobić, zobacz nasze propozycje w naszym e-booku “egzaminDOSKONALE. Zdaj egzamin z języka polskiego” rozdziale 2.

 • zapytaj znajomych, którzy zdawali wcześniej egzamin o to, jak on wygląda
 • przejrzyj materiały polskiDOSKONALE

Znajdziesz je:

 1. na naszym blogu
 2. na profilu na Facebooku
 3. w grupie Zdaj egzamin z języka polskiego. Jeśli jeszcze nie jesteś w grupie, czuj się zaproszony!
 4. Przeczytaj e-book egzaminDOSKONALE. Zdaj egzamin z języka polskiego
 5. Posłuchaj podcastu, w którym odpowiadam na pytania na temat egzaminu.
 • przygotowując się do rozumienia ze słuchu, wykonuj ćwiczenia na słuchanie 

Znajdziesz je na przykład na stronie www.certyfikatpolski.pl. Jeśli nie masz czasu na wykonanie ćwiczeń, posłuchaj od początku do końca chociaż jednego nagrania – najlepiej z przykładowego testu, o który napisaliśmy powyżej. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak to wygląda. 

 • po prostu słuchaj

Zalecamy też dużo słuchać w języku polskim (radio, telewizja, internet).

 • przygotowując się do czytania, rozwiązuj zadania

Już wiesz, gdzie możesz znaleźć materiały. Połącz czytanie z pisaniem – przepisuj fragmenty tekstów z gazety, książki internetu. Najlepiej nie od razu. Przeczytaj jedno zdanie, powtórz kilka razy, żeby zapamiętać, a potem zapisz. Następnie sprawdź, czy zrobiłeś to poprawnie. Polecamy to ćwiczenie tym, którzy na co dzień rzadko piszą po polsku.

 • wykonuj ćwiczenia gramatyczne z kluczem 

Wiesz już, gdzie znajdują się ćwiczenia. Wykonaj kilka z nich, a następnie przeanalizuj swoje błędy.

 • gramatykę poprawisz też przynajmniej trochę poprzez słuchanie i czytanie

Zdajemy sobie sprawę, że w dwa tygodnie nie można oczekiwać cudów, ale spróbować nie zaszkodzi.

 • dowiedz się, jakie teksty trzeba umieć napisać na egzaminie

Przygotuj się do ich napisania. Materiały znajdziesz w naszej grupie. Na poziomie B1 należy napisać 2 teksty (razem 200 słów). Na arkuszu egzaminacyjnym znajdą się 3 zestawy, ale zdający wybiera i pisze tylko jeden z nich.
Poproś kogoś o sprawdzenie Twoich tekstów.

 • przygotuj się do egzaminu ustnego

Wszystkie informacje na temat tej części egzaminu znajdziesz w grupie.

 • szukaj okazji do mówienia po polsku

 

To już wszystko. Wykorzystaj nasze porady, a dzięki temu znacznie zwiększysz swoje szanse na zdanie egzaminu z dobrym wynikiem i zmniejszysz stres, który towarzyszy nam często przed i w trakcie egzaminu. Oczywiście nie przesadzaj! Znajdź też czas na odpoczynek.

Powodzenia na egzaminie!