To jest wpis dla bliskich tych osób, które uczą się języka polskiego. W kalendarzu mamy wiele świąt, z okazji których wręczamy sobie prezenty. Jeśli zastanawiacie się, co kupić osobie, która uczy się polskiego, DOSKONALE ma dla Was kilka podpowiedzi.

1. Podręcznik do języka polskiego jako obcego

Powinien to być podręcznik, który umożliwi samodzielną naukę lub powtarzanie materiału. Książkę należy dobrać do poziomu osoby, którą chcemy obdarować. Podręczniki zwykle mają oznaczenia poziomów od A1-C2, więc jeśli ktoś chodzi lub chodził na kurs, uda się dobrać dla niego odpowiednią pozycję. My możemy polecić książki z serii Testuj swój polski wydawnictwa Prolog.

2. Kurs języka polskiego (stacjonarny)

Kurs językowy to prezent niematerialny. Trudno go dotknąć, nie można za bardzo się z nim sfotografować, ale za to zostaje z nami na dłużej. Zajęcia mogą trwać miesiąc, dwa, trzy lub więcej. Efekt powinien utrzymać się na zawsze. A jeśli koniecznie chcecie dać w prezencie coś zapakowanego w piękne pudełko z czerwoną kokardą, wiele szkół ma w ofercie eleganckie vouchery, które można wręczyć jako symbol prezentu, którym w rzeczywistości jest kurs językowy.

3. Kurs polskiego online

A co, jeśli w naszej okolicy nie ma szkoły, która oferuje kursy języka polskiego? Nie ma problemu, ponieważ kurs może być online. Do udziału w tym kursie potrzebujemy tylko urządzenia z dostępem do Internetu. Oferty takich kursów znajdziecie bez problemu w Internecie. Wśród nich jest także oferta DOSKONALE.

4. Książka do czytania

Podarowanie książki, która nie służy do nauki języka, ale można ją zwyczajnie czytać to z pewnością doskonały pomysł. Z naszego doświadczenia wynika, że uczący się języka polskiego bardzo szybko chcą czytać książki po polsku. Tutaj niestety trudno nam dobrze doradzić, choć bardzo byśmy chcieli. Dość trudno znaleźć książkę, której język jest naprawdę nieskomplikowany dla obcokrajowca. Mamy tylko dwie rady. Unikajcie książek dla dzieci. Wiele osób myśli, że one są proste, bo są dla dzieci. Nic bardziej mylnego. Dzieci znają język i dlatego ćwiczą trudne słowa i ich wymowę. To może zniechęcić część dorosłych. Nie wybierajcie też książek, które nie zainteresują osoby, która je otrzyma. Nie kupujcie kryminałów osobie, która ich nie znosi.

5. Film lub serial

Jeśli nie książka, to może film na DVD lub w innym systemie, umożliwiającym najlepiej wspólne jego oglądanie. I tym razem także musicie ocenić, co spodoba się obdarowywanej osobie. Należy także zwrócić uwagę na język, ale jest on mniej problematyczny niż w przypadku czytania książek.

6. Bilet do kina lub do teatru

Film można obejrzeć także w kinie. Może to będzie pierwszy raz, kiedy będziecie w kinie razem na polskim filmie. Pamiętajcie, że powinniście wybrać polski film. Zagraniczne są przecież w naszych kinach w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

7. Gra planszowa

Wielu z nas lubi gry planszowe. Obcokrajowcy też je lubią – zapewniamy, bo widzimy to podczas zajęć stacjonarnych. Wybierzcie taką grę, żeby chciało się Wam w nią grać z obdarowaną osobą. Tak, powinniście brać w tym udział. Uwaga na niektóre gry, które zawierają karty z hasłami do odgadnięcia, np. kalambury. Słownictwo może okazać się za trudne. Często gra wymaga nie tylko znajomości języka, ale kultury, historii, filmów czy bajek. Nauczyciele języka polskiego jako obcego, którzy wykorzystują gry podczas zajęć, często wybierają tylko te karty, które nie zawierają zbyt trudnych haseł.

8. Zeszyt, długopis, kolorowe mazaki, karteczki samoprzylepne

Przypomnijcie sobie szkołę. O ile łatwiej było nam się uczyć, kiedy mieliśmy piórnik z pięknym wyposażeniem. To pomaga nie tylko dzieciom, dorośli też to lubią.

9. Motywujący gadżet

Czy widzieliście już kubek z napisem: I speak Polish what’s your superpower?, torbę z najtrudniejszymi pod względem ortografii polskimi słowami, koszulkę z łamańcami językowymi? Bez problemu znajdziecie je w sklepach internetowych. Uczący się zwykle uwielbiają takie gadżety.

10. Ten punkt powinien być obowiązkowy!

Podaruj deklarację, że będziesz wspierać bliską Ci osobę w nauce polskiego. Określ, ile czasu w tygodniu będziecie komunikować się w języku polskim. Taką deklarację dobrze spisać i w takie formie podarować bliskiej osobie.

Udanych prezentów! Powodzenia!