Z tego wpisu dowiecie się, wszystkiego, co powinniście wiedzieć o języku tego blogu.

Jakie były założenia?
Od początku wiedzieliśmy, że nasz blog będzie w całości po polsku. Adresujemy go do osób „na wysokim poziomie” (to motto polskiDOSKONALE), czyli od B1 wzwyż. Zależy nam na tym, żeby te osoby mogły znaleźć coś do czytania w języku polskim.

Doświadczenie w nauczaniu języka polskiego jako obcego pozwala nam pisać ten blog tak, żeby był zrozumiały dla uczących się polskiego.

Wiemy, że niektóre elementy mogą razić osoby bardziej zaawansowane oraz czytających blog rodzimych użytkowników języka polskiego. Tych ostatnich również zapraszamy do lektury (szczególnie niektórych postów). Nie będziemy tutaj robić niczego, co byłoby wbrew zasadom języka polskiego. Nie będziemy jednak niepotrzebnie komplikować. Miejscami język może wydawać się zbyt prosty. Jednak mamy nadzieję, że powody, dla których to robimy są zrozumiałe.

Naszą misją jest także wyszukiwanie i polecanie artykułów, blogów czy podcastów, które są skierowane do rodzimych użytkowników języka. Tam znajdziecie więcej ciekawych treści i spotkacie się z językiem dostosowanym do poziomu przeciętnego użytkownika języka polskiego.

Nieoficjalnie
To był trudny wybór. Mam na myśli decyzję o używaniu zwrotów nieoficjalnych (Ty, Twój, Wy, Wasz) zamiast Pan, Pani, Państwo.
Wprawdzie pierwszy wpis na blogu zaczynał się od słów „Dzień dobry, Szanowny Panie lub Szanowna Pani…”, ale po tym wstępie od razu przeszliśmy do form nieoficjalnych i tak już zostało.
Większość tego typu tekstów w polskim internecie pisana jest właśnie językiem nieformalnym.

Oto kilka przykładów:
„Pewnie zastanawiałeś się…”
„Dawno niczego dla Was nie napisałam…”
„Wy też możecie spróbować…”
„Jesteśmy pewni, że zainteresuje Cię…”
Używa się form Ty, Twój, Wy, Wasz. Również książki o charakterze poradnikowym pisane są w takim właśnie stylu. W normalnej rzeczywistości pewnie trochę zajęłoby nam przejście na „ty”, czy mówienie do siebie po imieniu, używając form drugiej osoby liczby pojedynczej i mnogiej. Jeszcze jedno małe wyjaśnienie. Zaimki Ty, Twój, Wy, Wasz zapisujemy wielką literą. Tak zapisuje się je w listach, mailach i wiadomościach w języku polskim. Dla nas wpisy na blogu są jak listy do Was i dlatego tak właśnie będziemy pisać.